Coraz częściej możemy spotkać oferty z panelami w technologii ciętych płytek, moduły half-cut lub czasem określanych jako panele HCC. Pierwsze co rzuca się w oczy potencjalnemu inwestorowi to aspekt wizualny. Płytki krzemowe w tej technologii są dosłownie przecięte w pół. Dlaczego?

Większa moc

Producenci coraz bardziej starają się usprawniać oferowane produkty. Jednym z usprawnień jest właśnie technolgia ciętych płytek. Taki sposób ułożenia płytek krzemowych przede wszystkim zwiększa wydajność i klase panelu. W dosłownym tłumaczeniu z takiego samego rozmiaru jesteśmy w stanie uzyskać większą moc modułu. To dlatego mdz panele dużej mocy są dostępne właśnie w technologii half-cut.

Mniejsze straty mocy modułu

To nie koniec atutów. Jednym z największych plusów jest wielkokrotnie mniejsza strata mocy w porównaniu z standardowymi panelami. Płytka krzemowa przecięta w pół jest dużo mniejsza przez co generuje dużo niższy prąd. Ten jest wprost proporcjonalny do jej wielkości. Starty natomiast są silnie zależne od oporu. W technologii modułów half-cut jest nawet 5 krotnie mniejszy niz w tradycyjnej. Jest to z pewnością największy atut. Finalnie moduł generuje mniejsze starty co przekłada się na wyższą sprawność i uzysk z zainstalowanego m2.

Zmniejszone ryzyko zacienienia

Moduły half-cut posiadają jeszcze jedną zaletę o której warto powiedzieć. Są mniej narażone na ryzyko zacienienia w oblicuz tradycyjnych technologii. I nie mamy tu na myśli zacienienia spowodowanego pobliskim drzewem czy innym obiektem. Często gdy o tym wspominamy klientom ci zapewniaja nas że w pobliżu planowanej inwestycji nie ma elementów powodujących zacienienie. NIestety większość z nas zapomina a efektach atmosferycznych które mogą to zacienienie powodować. Przykładem może być śnieg.

W modułach half-cut znajdziemy więcej diód bocznikujących. Wynika to wprost z budowy modułu. Panel podzielony jest na dwie części. Część górną i część dolną. Obie są ze sobą połączone rónolegle za ich prace odpowiada osobna dioda bocznikująca tak aby mogły pracować rónież niezależnie od siebie. Dodatkowo każda z części posiada włąsne szeregi spiętych płytek rónież zabezpieczone osobnymi diodami. Najczęściej po 20 płytek krzemowych. To pozwala również na odzielna pracę szeregów wewnątrz części górnej i dolnej.

Czy warto kupić moduły half-cut?

Warto zaznaczyć że wymiary modułów half-cut są praktycznie takie same jak tradycyjne. Różnicą może być szerokość do 5mm. Nie wpływa to w żaden sposób na charakterystyke montażu. Ich waga również jest taka sama. Warto zatem zastanowić się nad inwestycją w moduły half-cut.